Українською     Русский

Про інститут

Аспірантура, докторантура

Пошук

Contact Us   SiteMap   Searsh  
Головна arrow Наукові відділи arrow №3. ВІДДІЛ ОПТИМІЗАЦІЇ РОЗВИТКУ ПАЛИВНИХ БАЗ
Відділ №3 Print E-mail

ВІДДІЛ ОПТИМІЗАЦІЇ РОЗВИТКУ ПАЛИВНИХ БАЗ

 

Завідувач відділу

СТОГНІЙ Олексій Вадимович

канд. техн. наук

тел.: 220-16-85

E-mail: This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

 

Тематика відділу:

прогнозування та оптимізація розвитку вугільної промисловості;

прогнозування та оптимізація розвитку систем газопостачання, нафтової промисловості та нафтопереробки;

аналіз і прогнозування впливу виробництва та використання палив на навколишнє середовище.

 

I. Найважливіші досягнення в галузі фундаментальних та прикладних досліджень у 2007 році.

Розроблено методичні підходи до визначення необхідних обсягів видобутку вугілля в Україні для забезпечення достатнього рівня енергетичної безпеки з використанням вимог і критеріїв, які діють в європейських країнах при обґрунтуванні диверсифікації імпорту енергоносіїв та державної підтримки (субсидування) вугільної промисловості. Ця розробка дозволяє обґрунтувати необхідність та економічну доцільність подальшої роботи збиткових шахт та будівництва нових вуглевидобувних підприємств, конкретизувати перспективи розвитку вугільної промисловості України на основі поєднання вимог енергетичної безпеки та ринкової економіки.

Розроблено та передано до Міністерства вугільної промисловості України для практичного використання методику визначення цін на енергетичне вугілля для теплових електростанцій, яка засновується на вартісній оцінці основної споживчої цінності палива – теплотворної спроможності, враховує паритет цін на різні взаємозамінні види палива та кон’юнктуру ринку енергетичного вугілля на певний період часу. Ця методика через відсутність в Україні умов для формування вільних ринкових цін на енергетичне вугілля дозволяє їх визначити і використовувати в практиці розрахунків між оператором ринку енергетичного вугілля – державного підприємства “Вугілля України” та тепловими електростанціями.

Створено інформаційні бази, програмні засоби та з їх використанням проведено багатоваріантні розрахунки і виконано оцінку поточної та потенційно можливої енергетичної ефективності по окремих технологічних ланках у видобуванні і переробці вугілля, визначено потенціал енергозбереження при заміні існуючих традиційних технологій на сучасні прогресивні технології, він становить близько 1,65 млрд.кВт.г на рік (тобто 25% від нинішніх обсягів споживання електроенергії у видобутку і переробці вугілля).

Розроблено прогноз розвитку вугільної промисловості на 5-річний період (на 2007-2011 роки), який покладено Міністерством вугільної промисловості в основу нової редакції програми “Українське вугілля”. Прогноз ґрунтується на основних положеннях Енергетичної стратегії України на період до 2030 року і дальшу перспективу, програми соціально-економічного розвитку України на період до 2010 року, враховує можливості Державного бюджету фінансувати подальший розвиток галузі та особливості умов постачання палива по імпорту. Для обґрунтування основних прогнозних показників виконано комплекс спеціальних досліджень з визначення необхідних обсягів та очікуваних результатів впровадження інтенсивних технологій вуглевидобування на шахтах Мінвуглепрому, доцільних обсягів закриття і ліквідації вуглевидобувних підприємств, оцінки наявних резервів підвищення ефективності функціонування шахт та розроблення першочергових заходів з їх використання.

Прогнозом передбачено збільшення обсягів видобутку вугілля - з 80,2 млн.т в 2006 р. до 100,0 млн.т в 2011 р (на 25%), виробничих потужностей з видобутку вугілля - з 94,77 млн.т до 111,6 млн.т (на 17,7 %). Після завершення визначених обсягів робіт з реконструкції та модернізації виробництва 104 діючих зараз вуглевидобувних підприємств Мінвуглепрому (83,2 % від загальної кількості) будуть мати 69,7 млн. т оновлених виробничих потужностей, оснащених сучасним високопродуктивним гірничо-шахтним обладнанням нового технічного рівня переважно вітчизняного виробництва, що дозволить підтримувати функціонування цих шахт на рентабельному або близькому до нього рівні.

 

ІI. Використання результатів досліджень у народному господарстві у 2007 році.

Створено, опрацьовано і передано для практичного використання ДП “Вугілля України” (оператору ринку вугілля в Україні) методику визначення цін на енергетичне вугілля для ТЕС відповідно до його калорійності і якості. Виконані дослідження щодо визначення обсягів та результатів впровадження інтенсивних технологій вуглевидобування, обґрунтування комплексу першочергових заходів з підвищення ефективності функціонування вугільних шахт, розроблення пропозицій з доцільних обсягів закриття і ліквідації вуглевидобувних підприємств, розроблення прогнозу розвитку виробничої бази з видобутку вугілля на період 2007 - 2011 років передано Міністерству вугільної промисловості України і були використані цим міністерством при розробленні нової редакцій програми “Українське вугілля” на період до 2011 року.

 

III. Координація наукової діяльності у 2007 році.

Разом з фахівцями Інституту вугільних енерготехнологій НАН України, інституту “УкрНДІвуглезбагачення” Міністерства вугільної промисловості України на протязі 2006-2007 років відповідно до Наказу Міністра вугільної промисловості України С.Тулуба та Міністра палива та енергетики України Ю.Бойка від 30.10.2006 р. №526/414 прийнято участь в роботі міжвідомчої робочої групи з опрацювання методичних питань з ціноутворення на енергетичне вугілля відповідно до його калорійності та якості.